Mirė se vini nė faqen tonė tė internetit!                 ENG | ALB | SER

 

 

Janar 2012

 

Katėr kolokiume pėr Fakultetin e Edukimit

 

Mė 26 janar projekti EU SWAp organizoi njė kolokium tė suksesshėm pėr profesorėt dhe profesorėt e ri tė Fakultetit tė Edukimit pėr Organizimin e Arsimimit tė Mėsimdhėnėsve dhe zhvillimin e programeve bazuar nė kompetenca. Ky takim u lehtėsua nga Prof. Dr. Duffie Van Balkom. Mė parė ishin organizuar edhe tri kolokiume tjera: njė pėr barazinė gjinore, tė drejtat e njeriut dhe udhėheqjen nė arsim nga Prof. Emeritus Susan Hutton; dhe dy tjerat nga Prof Emeritus Tom Gougeon pėr Hulumtimin Veprues dhe si tė bėhemi hulumtues, dhe marrja parasysh e paradigmave tė shkencave shoqėrore gjatė formulimit tė pyetjeve hulumtuese.

 

   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *

 

Janar 2012

 

Tri punėtori njėditore pėr Fakultetin e Edukimit

 

Mė 12 janar projekti EU SWAp sponsori njė punėtori pėr profesorėt dhe profesorėt e ri tė Fakultetit tė Edukimit pėr metodat e reja tė mėsimdhėnies dhe tė vlerėsimit tė studentėve. Dy ekspert ndėrkombėtar dhe dy ekspert vendor organizuan kėtė ngjarje shumė tė suksesshme. Dy punėtori tjera gjithashtu shumė tė suksesshme ishin organizuar mė herėt: njėra pėr Kornizėn e Kurrikulit tė Kosovės dhe Profilin e Kompetencave tė Mėsimdhėnėsve nga dy ekspertė ndėrkombėtar dhe dy vendor; dhe tjetra punėtori pėr Hulumtimin nė Arsim nga dy ekspert ndėrkombėtar dhe njė vendor.

 

   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *

 

Dhjetor 2011

 

Koordinimi i Donatorėve

 

Njė takim pėr koordinimin e donatorėve u organizua nė dhjetor 2011. Nė kėtė takim shkurtimisht u prezantua PSAK-u 2012 si dhe u diskutuan planet pėr periudhėn vijuese. Takimi i radhės pėr koordinim tė donatorėve do tė organizohet nė fillim tė marsit 2012 dhe aty do tė prezantohet korniza e Kurrikulės sė Kosovės si dhe Katalogu i Trajnimeve pėr Mėsimdhėnėsve.

 

   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *

 

Dhjetor 2011

 

Strukturat menaxhuese tė PSAK-ut


PSAK-u do tė menaxhohet nga njė Komitet Drejtues, njė Task Forcė dhe nga njė Serkretariat. Sekretariati i PSAK-ut ėshtė themeluar nė zyrėn e Departamentit pėr Integrime Evropiane dhe Koordinim tė Zhvillimit dhe takimet e para tė Task Forcės u mbajtėn nė nėntor dhe dhjetor 2011 si dhe nė janar 2012. Nė takimet e Task Forcės qė udhėhiqen nga Sekretari i Pėrgjithshėm i MASHT-it, diskutohet progresi nė baza mujore si dhe planet pėr aktivitetet vijuese diskutohen dhe miratohen. Ėshtė vendosur qė njė Rishikim i Pėrbashkėt Vjetor (RPV), ku do tė diskutohet progresi nė implementimin e PSAK-ut pėr vitin 2011 tė organizohet nė mars 2012.

 

   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *

 

Dhjetor 2011

 

Dy takime informuese pėr SWAp/PSAK nė DKA


Takimet informuese pėr SWAp/PSAK u mbajtėn nė Pejė dhe Prizren, me pjesėmarrės nga komunat tjera pėrreth, shkollat dhe OJQ-tė. Pjesėmarrėsit dėgjuan prezantime pėr projektin SWAp, pėr SWAp-in si proces dhe pėr PSAK-un. Nė dy takimet prezantimet u pasuan nga diskutime aktive. Pjesėmarrėsit konsideruan shumė tė dobishme mundėsinė pėr tu informuar dhe pėr tė bėrė pyetje.

Nė emėr tė MASHT-it, nė kėto takime informuese mori pjesė Departamenti pėr Integrime Evropiane dhe Koordinim tė Zhvillimit si prezantues kryesor. Projekti SWAp u mor me organizimin dhe lehtėsimin e takimeve.

 

   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *

 

Nėntor / Dhjetor 2011

 

Dy punėtori treditore pėr DKA-tė dhe MASHT-in me qėllim tė prezantimit tė mjeteve pėr planifikim nė arsim


Dy punėtori u mbajtėn nė nėntor dhe dhjetor 2011, me pėrfshirje tė tė gjitha DKA-ve dhe personelit kyē tė MASHT-it, me qėllim tė prezantimit tė Doracakut tė Mjeteve pėr Planifikim nė Arsim. Doracaku pėrmban njė pėrmbledhje tė mjeteve mė tė pėrdorshme pėr planifikim nė arsim; si analiza SWOT, Korniza Logjike, analiza shkak-pasojė etj. Pjesėmarrėsit zgjedhėn si shembull njė skenar tė pėrshtatshėm nga jeta e pėrditshme dhe pėrdorėn mjete tė ndryshme pėr analizim, diskutim dhe pėr arritjen e zgjidhjeve mė tė pėrshtatshme, madje edhe njė projekt propozim.

Kėto punėtori janė pasuar nga aktivitete vazhduese nė DKA duke filluar nga dhjetori 2011, dhe kjo punė ėshtė duke vazhduar edhe gjatė tremujorit tė parė tė 2012.

 

   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *

 

 

Nėntor 2011

 

Punėtori treditore pėr PSAK 2012


Kjo punėtoria u mbajt nė Nėntor 2011 me qėllim tė pėrgatitjes sė planeve tė detajuara dhe buxhetit pėr PSAK 2012. Ky plan dhe buxhetim i PSAK-ut pėr vitin 2012 do tė formojė bazėn e tė gjitha proceseve nė sektorin e arsimit pėr kėtė vit. Pjesėmarrėsit nė kėtė punėtori ishin pėrfaqėsues tė tė gjitha departamenteve dhe njėsive tė MASHT-it si dhe pėrfaqėsues tė donatorėve dhe partnerėve implementues.

 

   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *

 

Qershor 2011

 

Takimi i Komitetit Drejtues tė Projekti

 

Mė 10 qershor 2011 u mbajt Takimi i pestė me radhė i Komitetit Drejtues tė Projektit, ku u prezantua progresi i Projektit i bėrė gjatė periudhės raportuese janar-mars 2011 dhe u diskutua plani i punės pėr periudhėn e ardhshme raportuese. Anėtarėt e Komitetit Drejtues tė Projektit mirėpriten progresin e arritur nga projekti, veēanėrisht nė Komponentin 1 nė mbėshtetje tė MASHT-it nė hartimin e Planit tė parė Implementues Vjetor pėr Planin Strategjik tė Arsimit nė Kosovė 2011-2016 (PSAK) dhe nė zhvillimin e instrumentit pėr planifikim financiar, nė Komponentin 2 nė mbėshtetje tė zhvillimit tė Kurrikulumit tė ri tė Kosovės dhe nė Komponentin 3, fillimi i ndėrtimit tė strukturave dhe sistemeve tė nevojshme pėr skemen e licencimit tė mėsimdhėnėsve. Kliko kėtu pėr Raportin e Progresit Janar-Mars 2011
 

 

   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *

 

Prill 2011

 

U mbajt punėtoria "Zhvillimi i materialeve tė mėsimdhėnies dhe mėsim-nxėnies pėr nxėnės dhe mėsimdhėnės"

 

Projekti EU EDUCATION SWAp me 19-20 prill 2011 ne Villa Gėrmi Prishtine ka organizuar Punėtorinė “Zhvillimi i materialeve tė mėsimdhėnies dhe mėsim-nxėnies pėr nxėnės dhe mėsimdhėnės”.
Pjesėmarrėsit ishin Mėsimdhėnėsit e shkollės fillore (klasa e parė), shkollės sė mesme tė ultė (klasa e gjashtė), tė mesėm tė lartė(klasa e 10), shkollės profesionale teknike e bujqėsore (klasa e 10) dhe koordinatorėt e niveleve. Si dhe mėsimdhėnės tė pėrfshirė sipas lėndėve: Gjuhė amtare, Matematikė, Fizikė, Biologji, Histori, Gjeografi dhe dy lėndė profesionale.
Qėllimi i punėtorisė: Tė prodhojnė modele tė mėsimeve paralele pėr nxėnės dhe mėsimdhėnės nė lėndėt kyēe duke u bazuar nė mėsimet e arritura nga punėtoria e parė (19 dhe 20 shkurt 2011).
 


Objektivat:

• Shqyrtimi i metodave tė njohjes dhe zhvillimit tė mėsimeve bazuar nė kompetencė dhe qė kanė nė qendėr nxėnėsin nė lėndėt kyēe dhe nivelet pėrkatėse
• Shqyrtimi i metodave pėr zhvillimin e planeve tė mėsimit tė mėsimdhėnėsit tė cilat do tė jenė nė harmoni me mėsimet e nxėnėsve
• Pėrdorimin i modeleve standarde pėr strukturimin e punės mėsimore
• Shkrimi i mėsimeve paralele pėr nxėnės dhe mėsimdhėnės pėr lėndėt dhe nivelet kyēe pėr t’i pėrfshirė nė doracakėt qė do tė pėrdoren nė trajnimin e mėsimdhėnėsve.
 


 


 

   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *

 

 

Shkurt 2011

 

U mbajt njė punėtori me pėrfaqėsuesit e DKA-ve

 

Mė 15 dhe 16 Shkurt 2011 Projekti EU Education SWAp organizoi njė punėtori dy ditore me fokus tė veēantė nė ciklin planifikim-realizim-rishikim nė punėn e Drejtorive Komunale tė Arsimit.


Qėllimet e punėtorisė ishin:

- propozimi i instrumenteve planifikuese pėr Drejtoritė Komunale tė Arsimit;

- ofrimi i qasjeve tė pėrshtatshme pėr monitorim dhe vlerėsim;

- demonstrimi i mėnyrės se si planifikimi dhe monitorimi/vlerėsimi pėrbėjnė pjesė tė ciklit planifikim-realizim-rishikim nė aktivitetet arsimore;

- ndarja e praktikave tė mira nga brenda dhe jashtė Kosovės; dhe,

- prezantimi i detyrave praktike, specifike qė duhet bėrė nė punėn e pėrditshme.


Kjo punėtori do tė pasohet nga pėrkrahje nė vendin e punės nga njė ekspert vendor si dhe nga njė punėtori qė do tė organizohet gjatė verės. Pėr materialet qė janė diskutuar gjatė punėtorisė kliko kėtu.

 


 

   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *

 

Dhjetor 2010

 

U mbajt takimi i tretė i Komitetit Drejtues tė Projektit

 

Mė datėn 24 Nėntor 2010 u mbajt takimi i tretė i Komitetit Drejtues tė Projektit ku u prezantua progresi i bėrė nga projekti gjatė periudhės raportuese Korrik-Shtator 2010 si dhe u diskutua plani pėr pėrudhen raportuese tė radhės. Tė gjithė anėtarėt e Komitetit Drejtues tė Projektit mirėpritėn progresin e arritur nė tė tre komponentėt e projektit, veēanėrisht nė Komponentin e parė nė mbėshtetje tė Planit Strategjik tė Arsimit nė Kosovė, dhe nė Komponentin e dytė nė mbėshtetje tė procesit tė zhvillimit tė kurrikulumit tė ri tė Kosovės.

Kliko kėtu pėr Raportin e dytė tė Progresit (Korrik-Shtator)


 

   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *

 

 

Tetor 2010

 

PROJEKTI EU EDUCATION SWAP FILLON PROCESIN E ZHVILLIMIT TĖ KURRIKULUMIT PĖR KORNIZEN E KURRIKULUMIT TĖ RI TĖ KOSOVĖS, Tetor 2010

 

Ministri i Arsimit Dr. EnverHoxhaj dhe Zėvendėsi Udhėheqėsi i Operazioneve nė ZNKE, Z. Melvin Asin, hapėn njė punėtori dy ditore nė Hotelin Grand pėr tė filluar procesin e trajnimit pėr 17 koordinatorė, zėvendės koordinator tė procesit tė Kurrikulumit dhe pėr anėtarėt e gjashtė grupeve punuese tė fushave lėndore (nga 30 anėtar secili grup) tė pėrzgjedhur nga MASHT-i, tė cilėt do tė zhvillojnė kurrikulat e reja lėndore bazuar nė Kornizėn e Kurrikulumit tė Kosovės.


Kjo ishte e para nė njė varg prej tri punėtorive qė do tė mbahen nga Projekti EU Education SWAp, nė bashkėpunim me MASHT-in, mė 6, 12-13 dhe 20 Tetor 2010 nė Hotelin Grand pėr tė gjitha grupet punuese tė fushave lėndore dhe ėshtė ndjekur nga 200 pjesėmarrės. Gjithashtu grupet do tė punojnė edhe nė mėnyrė tė pavarur prej 15 deri 22 Tetor 2010.
Objektiva kryesore e punėtorive ėshtė zhvillimi i rezultateve mėsimore (se ēfarė pritet nga nxėnėsit tė mėsojnė nė secilėn fushė lėndore) pėr secilėn nga gjashtė shkallėt kryesore tė kurrikulumit duke pėrdorur Doracakun pėr Hartuesit e Kurrikulumit tė pėrgatitur nė Korrik 2010. Puna udhėzohet nga procedurat e arritura nė punėtorinė e Shtatorit 2010 dhe nga Udhėzimet Operacionale tė bazuara nė Doracak. Faza tjetėr e procesit do tė jetė analizimi i kurrikulave dhe materialeve mėsimore ekzistuese qė do tė zhvillohet mė vonė kėtė vit nė njė numėr shkollash prijėse. Kjo do tė vazhdohet nė Prill/Maj 2011 me zhvillimin e kurrikulave tė reja.

 

Seria aktuale e punėtorive dhe zhvillimi i kurrikulave tė reja do tė mbėshtetet nga katėr ekspert ndėrkombėtar dhe gjashtė ekspert vendor tė Projektit EU Education SWAp, tė cilėt do tė bashkėpunojnė ngushtė me grupet punuese dhe koordinatorėt e fushave lėndore, si dhe nga ekspertėt e emėruar nga GTZ-ja pėr matematikė dhe shkenca.
 

 

 

 

   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *

 

 

Shtator 2010

 

Grup Fokusi me Drejtoritė Komunale tė Arsimit

 

Prishtinė, 06 Shtator 2010 - Grup Fokusi me Drejtoritė Komunale tė Arsimit (DKA-tė): me 6 Shtator 2010 nė zyrėn e Projektit EU Education SWAp u organizua njė grup fokusi me pėrfaqėsues tė DKA-ve tė cilat nuk ishin vizituar nė vargun e vizitave tė zhvilluara pėr intervistim. Grupi I Fokusit u organizua si pjesė e Studimit pėr Vlerėsimin e Nevojave pėr Ndėrtim tė Kapaciteteve pėr Drejtoritė Komunale tė Arsimit. DKA-tė qė morėn pjesė ishin: Prizreni, Podujeva, Kamenica, Shtimja, Rahoveci, Fushe Kosova, dhe Kaēaniku. Grupi I Fokusit diskutoi pėr sfidat e DKA-ve gjatė kryerjes sė detyrave tė tyre, nevojat pėr zhvillim tė stafit dhe pėr prioritetet, si dhe pėr kontekstin aktual operacional tė DKA-ve nė Kosovė.

 

 

   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *

 

Korrik 2010

 

MASHT filloi pėrgatitjet pėr zhvillimin e zhvillimin e kurrikulumit tė ri tė Kosovės

 

Pas njė procesi tė gjerė tė diskutimit publik tė versionit tė dytė tė Kornizės sė Kurrikulumit tė Kosovės (KKK) me pėrfaqėsues tė institucioneve arsimore dhe shoqėrisė civile nė nivel qendror dhe komunal, MASHT-i filloi pėrgatitjet pėr implementimin e kornizės sė re tė kurrikulumit (KKK).

projekti i Komisionit Evropian, Mbėshtetje nė implementimin e qasjes tėrėsektoriale nė arsim (SWAp), organizoi njė punėtori treditore me koordinatorėt e grupeve punuese tė KKK-sė, tė cilėt do tė jenė organizatorėt kryesorė tė procesit tė zhvillimit tė kurrikulumit tė ri tė Kosovės.

Gjatė kėsaj punėtorie pjesėmarrėsit arritėn tė kuptojnė implikimet e Kornizės sė Kurrikulumit tė Kosovės nė zhvillimin e kurrikulumit tė ri, ata u pėrgatitėn pėr hartim efektiv tė rezultateve mėsimore, duke marrė parasysh rėndėsinė e ēėshtjeve gjinore dhe gjithėpėrfshirjes nė procesin e zhvillimit tė kurrikulumit. Gjithashtu ata u njoftuan me teknikat e pėrshtatshme mėsimdhėnėse dhe vlerėsuese pėr njė kurrikulum tė bazuar nė kompetenca.

Trajnimi u udhėhoq nga Z. Richard Webber, ekspert ndėrkombėtar pėr zhvillim tė kurrikulumit nga Projekti SWAp, dhe nga Znj. Luljeta Demjaha dje Znj. Eda Vula si eksperte vendore.

 

 

 

    *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *

 

 

Maj 2010

 

 

U lansua Projekti EU EDUCATION SWAp


Ky projekt u inaugurua me 27 Maj 2010. Pjesėmarrėsit nė kėtė ngjarje diskutuan synimet dhe objektivat e projektit.

Ministri i Arsimit, Z. Enver Hoxhaj tha se projekti prej 3 milion eurosh i financuar nga Komisioni Evropian do tė mbėshtesė sistemin arsimor dhe do tė ndihmojė nė plotėsimin e nevojave tė tregut kosovar tė punės dhe tregut global tė shekullit 21.
 

 


 

Kjartan Bjornsson, Udhėheqės i Operacioneve nė Zyrėn Ndėrlidhėse tė Komisionit Evropian nė Kosovė tha se arsimi ka qenė dhe mbetet prioritet pėr Bashkimin Evropian nė Kosovė. Projekti “Qasja Tėrsektoriale nė Arsim” ėshtė i njė rėndėsie tė veēantė pėr Ministrinė e Arsimit, Shkencės dhe Teknologjisė pasi qė ai do tė mbėshtesė qėllimin e pėrbashkėt pėr pėrmirėsimin e menaxhimit nė sektorin arsimorė nė Kosovė duke prezantuar dhe zhvilluar reforma pėrmes njė qasje tė re. KE do tė vazhdoj tė mbėshtesė projekte qė pėrmirėsojnė cilėsinė e arsimit dhe arsimimin e gjeneratave tė reja qė do tė jenė nė gjendje t’i plotėsojnė kėrkesat e tregut Evropian dhe atij Kosovar.

projekti u prezantua nga Eric Woods, Udhėheqės i Ekipit. Projekti pėrbėhet nga tri komponente qė do tė bėjnė ndryshime tė thella nė sistemin arsimor. Projekti sė pari do ta mbėshtesė Ministrinė nė planifikimin, implementimin dhe monitorimin efektiv tė politikave tėrėsektoriale. Sė dyti, mbėshtetė implementimin e kornizės sė kurrikulumit tė ri dhe sė treti, synon tė zhvillojė njė profil tė kompetencave tė mėsimdhėnėsve, njė katalog tė trajnimit tė mėsimdhėnėsve dhe zhvillimin e politikave trajnuese dhe kapaciteteve pėr trajnimin e mėsimdhėnėsve.

Prezent nė kėtė ngjarje ishin edhe pėrfaqėsues tė DKA-ve, OJQ-ve dhe mėsimdhėnės.

 

    

Pėrditėsimi i fundit: 11 prill 2013
 

 

Ballina        Lajme        Aktivitete        Partnerėt        Kontakti        Vegėza         

Copyright © EU EDUCATION SWAp Project