Mirė se vini nė faqen tonė tė internetit!                 ENG | ALB | SER

 

 

KOMPONENTI 2

Zhvillimi i Kurrikulumit 

 

Komponentet 2 dhe 3 janė tė ndėrlidhur: implementimi i suksesshėm i Kornizės sė Kurrikulumit Kombėtar (KKK) varet jo vetėm nga zhvillimi efektiv i planprogrameve lėndore dhe zhvillimi i kompetencave kryesore pėrmes fushave lėndore tė kurrikulumit por gjithashtu varet nė masė tė madhe edhe nga trajnimi dhe ritrajnimi efektiv i mėsimdhėnėsve. Ndryshimet nė metodologjinė e mėsimdhėnies qė kėrkohen nga njė kurrikulum modern siē ėshtė KKK-ja  ofrojnė njė nxitje tė fuqishme dhe tė detyrueshme pėr reformim tė tėrė sistemit tė trajnimit, licencimit, akreditimit dhe avancimit tė mėsimdhėnėsve.

Ekipi i projekti tė BE-sė do tė ndėrlidhet me projektet aktuale tė BE-sė IPA tė cilat kanė tė bėjnė me implementimin e KKK-sė: projektet KOSVET V dhe VI (nėn sektori i AAP-sė dhe zhvillimi i Kornizės Kombėtare tė Kualifikimeve (NQF)), Projektin Arsimor IPA2007 EU/COE Interkulturalizmi dhe Procesi i Bolonjės (pėr zhvillimin e lėndėve dhe trajnimin e autorėve), Programin Tempus pėr Studime Master nė Arsim (Trajnimi Bazik i Mėsimdhėnėsve), si dhe me projektin e ardhshėm IPA2008 Pilot projekti i TIK-u nė Arsim i cili fillon nė Shkurt 2010 (Trajnimi i mėsimdhėnėsve tė TIK-ut, mėsimdhėnia elektronike dhe materialet mėsimore elektronike, rrjeti i komunikimit).

Tre donatorėt kryesorė qė janė aktiv nė sektorin e arsimit, sa i pėrket zhvillimit tė kurrikulumit dhe mėsimdhėnėsve janė Banka Botėrore (BB), UNICEF-i dhe GTZ-ja. BB-ja, pėrmes IDEP-it, mbėshteti organizimin e punėtorisė konsultuese pėr kornizėn e re me 18 dhe 19 Nėntor 2009 dhe konsulentet e saj ndėrkombėtar i ofruan MASHT-it propozime me shkrim pėr ndarjen nė faze tė KKK-sė dhe zhvillimin e kurrikulave tė reja lėndore. Pėrveē kėsaj, konsulenti i dorėzoi MASHT-it njė propozim pėr themelimin e Agjencisė pėr Kurrikulum dhe Standarde dhe njė pasqyrė tė sfidave dhe ēėshtjeve qė lidhen me implementimin e KKK-sė.

IDEP gjithashtu i ka ofruar asistencė MASHT-it dhe Kėshillit Shtetėror pėr Licencim tė Mėsimdhėnėsve (KSHLM) pėr zhvillimin e mėtejmė tė kornizės pėr licencimin e mėsimdhėnėsve dhe zhvillimin profesional tė tyre tė paraqitur nė Udhėzimin Administrativ (UA) 16/2008. MASHT-i ka miratuar propozimet pėr vlerėsimin e pėrformancės sė mėsimdhėnėsve dhe kėrkesat pėr zhvillimin profesional tė mėsimdhėnėsve. Sidoqoftė, procesi i licencimit tė mėsimdhėnėsve ka rezultuar mė i komplikuar dhe ambicioz sesa sistemi mundė tė bashkėpunoj me tė: nuk ekziston sistem i duhur pėr menaxhimin e informatave pėr t’i ndihmuar MASHT-it dhe komunave pėr tė pėrciellin progresin/statusin e mėsimdhėnėsve nėn sistemin e licencimit dhe nuk ka tė dhėna tė besueshme pėr numrin e mėsimdhėnėsve nė secilėn fushė lėndore, pėr shembull, gjė qė e bėnė shumė tė vėshtirė planifikimin e saktė pėr tė ardhmen. Zhvillimi i njė baze tė tė dhėnave pėr licencimin e mėsimdhėnėsve mbetet esenciale, mundėsisht e integruar brenda sistemit SMIA, i cili nuk ėshtė themeluar ende.

Propozimet pėr vlerėsimin e pėrformances sė mėsimdhėnėsve dhe zhvillimin profesional tė mėsimdhėnėsve duhet tė aprovohen nė formė tė Udhėzimeve Administrative nga Ministri i Arsimit. Imputi final i konsulenti ndėrkombėtar pėr zhvillimin profesional tė mėsimdhėnėsve nė Janar 2010 ėshtė fokusuar nė zhvillimin e procedurave dhe kritereve pėr akreditimin e programeve trajnuese, qė do tė rezultojė nė njė UA. Edhe konsulenti ndėrkombėtar pėr vlerėsimin e pėrformances sė mėsimdhėnėsve ėshtė planifikuar tė japė imputin e tij nė ēerekun e parė tė 2010-ės tė punojė me KSHLM-nė nė zhvillimin e mjeteve dhe instrumenteve vlerėsuese si dhe nė planifikimin e fazės pilotuese tė sistemit pėr vlerėsimin e pėrformances sė mėsimdhėnėsve.
Projekti i BE-sė do tė mbajė lidhje me homologėt nė MASHT dhe IDEP nė lidhje me themelimin e Agjencisė sė re tė Kurrikulumit dhe implikimet e saj nė implementimin e KKK-sė dhe imputet pėrkatėse nga secili projekt (shih aktivitetet e Komponentit 2 mė poshtė), dhe me mbėshtetjen qė projekti i ofron KSHLM-sė dhe licencimit tė mėsimdhėnėsve (shih aktivitetet e Komponentit 3 mė poshtė).
Konsulenti ndėrkombėtar i IDEP-it pėr Vlerėsime ka bėrė disa rekomandime nė lidhje me vlerėsimin e Klasės 5 nė Korrik 2009 dhe Njėsia e MASHT-it pėr vlerėsime ėshtė duke zhvilluar njė kornizė tė vlerėsimeve pėr diskutim gjatė vizitės sė radhės sė konsulentit (e planifikuar pėr Shkurt 2010). IDEP-i gjithashtu ėshtė duke planifikuar tė financojė njė vizitė studimore pėr Njėsinė e MASHT-it pėr Vlerėsime nė njė vend tė pėrshtatshėm tė BE-sė. Ekipi i Projektit do tė lidhet me partnerėt nga IDEP nė ēėshtjet qė kanė tė bėjnė me vlerėsimin dhe trajnimet pėr vlerėsim qė ngrihen nga implementimi i KKK-sė, veēanėrisht nė lidhje me programet pėr trajnim tė mėsimdhėnėsve para shėrbimit dhe gjatė shėrbimit dhe do tė ofrojė mbėshtetje pėr vlerėsimin e mėsimdhėnėsve dhe trajnimin e drejtorėve tė shkollave.
UNICEF-i ka mbėshtetur zhvillimin e KKK-sė pėrmes njė ekipi teknik tė udhėhequr nga njė konsulent i UNESCO/IBE i cili ka punuar sė bashku me njė ekip tė stafit teknik dhe ekspertėve vendor tė MASHT-it (shih Aktivitetet 2.2-2.4 mė poshtė). Fokusi i projektit tė BE-sė do tė jetė mbėshtetja e procesit tė konsultimit dhe shpėrndarjes por me fokus edhe mė tė madh nė vet procesin e implementimit, duke filluar me zhvillimin e silabuseve lėndore.
Objektiva e pėrgjithshme e projektit tė GTZ-sė Ndėrtimi i Kapaciteteve pėr Sektorin e Arsimit Bazik nė Kosovė (Janar 2010-Dhjetor 2012) ėshtė pėrmirėsimi i arsimit bazik, tė ofrojė qasje nė arsimimin e mėtutjeshėm dhe/ose tė ofrojė shkathtėsi relevante jetėsore. Nė fazėn e parė objektivė e projektit ėshtė tė pėrmirėsoj arsimimin bazik nė disa komuna tė pėrzgjedhura (disa tė pėrbashkėta me IDEP) nė pajtim me standardet dhe procedurat qė do tė zhvillohen dhe miratohen nė nivel kombėtar. Grupet e synuara janė nxėnėsit e Klasave 1 deri 9 dhe fėmijėt dhe tė rinjtė qė e kanė lėnė shkollimin herėt (‘braktisėsit’) dhe qė dėshirojnė qasje nė arsimim tė mėtutjeshėm ose qė janė tė detyruar tė gjejnė punė tė pėrshtatshme.

Komponentet (nė pėrmbledhje) pėrfshijnė:

• konsulentė dhe mbėshtetje nė ndėrtim tė kapaciteteve pėr MASHT-in, veēanėrisht nė lidhje me KSHLM-nė dhe institucionet qė janė aktive nė implementimin e standardeve dhe procedurave e vlerėsimit tė nxėnėsve; nė Dhjetor 2009 ėshtė organizuar njė udhėtim studimor nė Gjermani
• zhvillim tė kapaciteteve pėr trajnimin e mėsimdhėnėsve dhe drejtorėve tė shkollave gjatė shėrbimit/vazhdimit tė zhvillimit profesional duke dizajnuar dhe pilotuar programe trajnuese orientuese, (kryesisht nė matematikė dhe shkencė), themelimi i procedurave pėr analizimin, planifikimin, ndarjen dhe sigurimin e cilėsisė sė pėrformancės (nė koordinim tė plotė me IDEP-in); zhvillimi i kapaciteteve tė njė organi koordinues pėr trajnimin e mėsimdhėnėsve; zhvillimi i rregullave pėr prokurimin e shėrbimeve trajnuese; fillimi i garės mes ofruesve privat tė trajnimeve tė mėsimdhėnėsve; zhvillimi i konceptit dhe kapaciteteve pėr implementimin e programeve pėr kualifikim tė mėtutjeshėm pėr mėsimdhėnėsit e pakualifikuar
• arsim joformal dhe masa plotėsuese pėr tė adresuar personat qė kanė braktisur shkollimin, nė linjė me Strategjinė e Arsimit Parauniversitar 2007-2017 tė MASHT-it duke themeluar struktura tė arsimimit joformal nė nivel komune, dhe zhvillimi i kapaciteteve tė drejtorive komunale tė arsimit tė komunave tė pėrzgjedhura si organe koordinuese pėr implementimin e kėtyre masave.

 

 

Ju lutem shihni mė poshtė disa dokumente nga aktivitetet e zhvilluara nė kėtė komponent

Pėrditėsimi i fundit: 23 nėntor 2010

 

Ballina        Lajme        Aktivitete        Partnerėt        Kontakti        Vegėza      

Copyright © EU EDUCATION SWAp Project