Mirė se vini nė faqen tonė tė internetit!                 ENG | ALB | SER

 

 

KOMPONENTI  1

Ndėrtimi dhe Zhvillimi i Kapaciteteve tė MASHT-it nė nivelin qendror dhe komunal  

 

 Hyrje              

Qėllimi i kėtij komponenti ėshtė tė ‘forcojė dhe ndėrtojė kapacitete brenda MASHT-it pėr menaxhimin e sektorit tė arsimit, me mbėshtetje tė koordinuar tė partnerėve donatorė, dhe tė planifikojė nė mėnyrė efektive financimin e sektorit arsimor si dhe tė monitorojė progresin e implementimit tė strategjive tė sektorit tė arsimit’. Rėndėsia e dhėnė nė projekt pėrmes nėntitullit Mbėshtetje nė implementimin e qasjes tėrė sektoriale nė arsim nė Kosovė tregon kėrkesat pėr pėrqendrim tė fuqishėm nė kėtė qėllim gjatė tėrė projektit, por nė mėnyrė tė veēantė nė Komponentin 1.

Njė studim i mundėsive i drejtuar nga Sida pėr tė hulumtuar dhe zhvilluar mundėsitė pėr SWAp nė sektorin arsimor rezultoi me njė rezultat tė shkėlqyeshėm: Udhėrrėfyesi i Kosovės pėr Pėrmirėsimin e Pėrformancės nė Sektorin e Arsimit si dhe pėr Efektivitet tė ndihmave (Korrik 2008). Si rezultat kjo dėrgoi deri tek formulimi dhe implementimi eventual (duke filluar nė Korrik 2009) i Programit tė Sida-s pėr Ndėrtim tė Kapaciteteve dhe Reformim tė Arsimit 2009-2010 (CBERP), i cili specifikoi njė numėr njė numėr tė objektivave dhe rezultateve kryesore tė domosdoshme pėr themelimin e SWAp-it.

Siē ėshtė pėrcaktuar nė ToR pėr projektin e BE-sė, ‘Komponenti i parė i kėtij projekti kontribuon nė implementimin e 5 udhėrrėfyesve tė vijues: Pėrmirėsim i planifikimit strategjik dhe tė dhėnave bazike (Udhėrrėfyesi 1); Ndėrtimi i njė plani gjithėpėrfshirės pėr zhvillim tė kapaciteteve dhe pėrmirėsim tė shfrytėzimit tė asistencės (Udhėrrėfyesi 2); Pėrmirėsim tė buxhetit tė sektorit dhe financimit tė nevojave prioritare (Udhėrrėfyesi 3); Pėrmirėsimi i koordinimit tė koordinatorėve dhe dialogut tė politikave (Udhėrrėfyesi 5); pėrmirėsimi i pėrformancės sė sektorit pėrmes sistemit tė menaxhimit tė bazuar nė rezultate (Udhėrrėfyesi 6).’ Projekti do tė mbėshtetet shumė nė kėtė Udhėrrėfyes pėr t’u udhėzuar nė lidhje me pėrmbajtjen, sekuencėn dhe afatet kohore tė fazave zhvillimore tė SWAp-it.  Projekti do tė vazhdojė njė qasje holastike nė pėrputhshmėri me perspektiven e mėsimit tėrjetėsor nė arsim dhe njohjen e gamės tė gjerė tė niveleve arsimore (p.sh. prej nivelit parashkollor nė AAp deri nė arsimimin e lartė).

Ekzistojnė paralele mes projektit tė BE-sė dhe CBERP-sė nė Komponentin 1, tė cilat janė marrė plotėsisht parasysh nė rishikimin e aktiviteteve nė tė ardhmen, me qėllim tė shmangies sė dyfishimeve dhe mbulimeve dhe pėr tė maksimizuar ndikimin i cili mund tė rezultojė nga puna e pėrbashkėt e plotėsuese e dy projekteve. Tė dyja projektet synojnė tė mbėshtesin ndėrtimin e kapaciteteve dhe reformimin e arsimit


 

Pėrditėsimi i fundit: 23 nėntor 2010

 

Ballina        Lajme        Aktivitete        Partnerėt        Kontakti        Vegėza     

Copyright © EU EDUCATION SWAp Project